MENU: layout © Wu
Hlavná stránka
O mne
Problémové okruhy
Kontakt
Formy poradenstva
Cenník
Prečítajte si
 

Kedy vstupovať do manželstva

 

Ideálny stav je, keď sú obaja zamilovaní a majú za sebou fázu randenia a obaja po tom rovnako túžia. Bonusom je ešte spokojnosť rodičov páru s výberom partnerov pre ich dospelého syna, či dcéru. Takáto spontánna radosť pri vstupe do manželstva je dôležitá na dostatočné upevnenie vzájomných pozitívnych citov, upokojenie sa, nadobudnutie vedomia spoľahlivosti a dôvery, aby neskôr, v časoch menej harmonických, vedeli načerpať silu z tohto obdobia.

Zvažovať manželstvo je potrebné v niektorých prípadoch – napr. keď sa opakovane „schádzali a rozchádzali“, ak mali časté krízy, ak počas vzťahu bol jeden z nich alebo obaja neverní. Ak je zjavná žiarlivosť, sklon k alkoholu, ak sa objavilo násilie, prípadne ak je silná závislosť na rodičoch, resp. rodičov na dospelom dieťati.

Problémom môže byť, keď rozhodnutie pre manželstvo je pod tlakom dlhého „chodenia“, očakávania rodiny, či okolia.

Tehotenstvo môže pôsobiť jednak pozitívne prirodzene ako urýchľovač svadby, s ktorou pár počítal, ale aj opačne – negatívne – ako vonkajší tlak, ktorý však vnútorne nemusí byť oboma s radosťou akceptovaný.

Od manželstva nemožno očakávať, že „samo osebe“ napraví nejaké nedostatky, ktoré sa nám na partnerovi/partnerke nepáčia. Je to mýtus, ilúzia, čo môže neskôr spôsobiť sklamanie vedúce k výčitkám, obviňovaniu a celkovej disharmónii.

 

 

Späť


layout © Wu 2006